Web Tasarım Nedir

Web tasarımı, kurumların ve kişilerin hizmetlerinin ya da ürünlerinin tanıtımının yapıldığı, metinlerin ve yazıların bir arada bulunduğu, internet kullanıcılarının internet ortamında arama motorlarında erişim sağlayabildiği profesyonel olan bir çalışmadır.

Kısacası, web tasarım nedir sorusunun yanıtı; kurumların ya da kişilerin dijital ortamlarda yani internet ortamında görünmesi; bir yansımasıdır.

Web tasarım nedir sorusunun kısa cevabı ; kurumların ya da kişilerin bilgisini içeren resmi kanaldır. İyi hazırlanmış ve kaliteli olan bir web tasarım işi, hedef kitleleri yakalar ve ziyaretçi sayısını sürekli olarak arttırır.

Web Tasarımın Adımları Nelerdir?

Bir web tasarımında mutlaka olması gereken, olmazsa olmaz, web sitesinin kalitesini ortaya koyan önemli unsurlar bulunmaktadır. Bir web sitesinde ilk olarak hedeflenen; görsel özeliklerle dikkat çekmektir. Bunun dışında, web sitesinin kalitesi, diğer sitelerden farklılığı yani özgünlüğü ve güvenliği, web sitesinin kalitesini ortaya koymaktadır.

Bir web tasarımı hazırlama ve web sitesini oluşturmanın adımları şunlardır:

Tüm bu adımlar sonrasında web tasarımı ortaya konur.

Web Tasarımın Unsurları Nelerdir?

Kaliteli ve işlevsel bir web sitesinde mutlaka olması gereken olmazsa olmaz durumda olan bir takım unsurlar bulunmaktadır, bunlar:

  • Düzen
  • Renk
  • Grafik
  • Font
  • İçerik

Web tasarımın unsurlarının dikkatli bir şekilde hazırlanması, web sitesinin amacına ulaşmasını ve kaliteli işin ortaya konulmasını sağlayacaktır.

Düzen

Bir web sitesinde düzen, kullanılmakta olan metinlerin ve grafiklerin ziyaretçilerin gözlerini yormayacak şekilde ve düzende olması anlamını taşımaktadır.

Renk

Bir web sitesinde renk, söz konusu markanın kurumsallığını ve imajını ortaya koymalıdır.

Grafik

Bir web sitesinde grafik, web sayfasının açılma hızını negatif olarak etkilemeyecek logoların, grafiklerin, fotoğrafların ve sembollerin kullanılmaması anlamına gelmektedir.

Font

Bir web tasarımında font, yazı tipi anlamına gelmektedir. Yazıların görüntüsü ve kaliteli olması web sitenin başarısını direkt olarak etkilemektedir.

İçerik

Bir web tasarımında içerik, kuşanılan metin ve görsellerin bütünü anlamını ifade etmektedir. İçerikler daima SEO kurallarına uygun olarak hazırlanmalıdır. İçerikte anahtar kelimelerin bulunması, arama motorunda web sitesini öne çıkaracaktır.

Paylaş: